22 Jul

Qeni dhe foshnja – Si t’i prezantojmë

Qentë tanë janë shumë në harmoni me ne, keshtu dhe me një ngjarje kaq monumentale sa shtatzënia, qeni juaj ndjen ndjesinë se diçka po ndodh. Por fakti që ai eshte perfshire në ndjenjat e reja që ‘varen në ajër’, nuk do të thotë se ai e kupton se çfarë do të thotë. Këtu janë disa këshilla për të përgatitur qenin tuaj për të sapolindurin.

Përqëndrohuni në udhëheqje (Ji lideri) Nëntë muaj është më shumë se kohë e mjaftueshme për të punuar në shumicën e çështjeve dhe për ti krijuar vetes per te qene nje lider i palëkundur i tufes. Thithni çdo problem të vogël që mund të keni. Hiqni zakonet e padëshiruara. Nëse është e nevojshme, kontaktoni një profesionist për të punuar me ju. Ju do ta vlerësoni punën që beni tani, kur te sillni ne jete një të porsalindur të qetë, pasi qeni do te jete me i qete vetem sepse ju keni ndryshuar qendrim me te. E gjitha eshte ne doren tuaj.

Jini të vetëdijshëm për energjinë tuaj. Një shtatëzani ndikon në të gjithë familjen. Mund të ndiheni të ngazëllyer, shqetësuar ose shume te lumtur. Mos harroni se qeni juaj do të pasqyrojë emocionet tuaja.   Trego aromën e fëmijës suaj. Sill një element që përmban aromen e foshnjës tuaj, si p.sh. një pëlhurë nga spitali, përpara se të sjellësh foshnjën në shtëpi. Gjatë këtij ushtrimi, është e rëndësishme që të vendosni kufij të qartë. Sfidoni qenin që të nuhase në distancë, duke ruajtur elementin e sjelle. Duke bërë këtë, ju jeni duke komunikuar me qenin tuaj se elementi është i juaji dhe pastaj mund ti japesh leje qenit që ta nuhase perseri ate. “Ky element i ri i përket mua, dhe ti do të duhet të ndjekesh rregullat e mia kur te jesh rreth meje”. Kjo ndihmon ne fillimin e procesit të krijimit të kuptimit për fëmijën.

Vendosni kufij për kujdesin ditor. Ne rekomandojme që kufijte të fillojne me dhomën e fëmijëve. Tregojini qenit tuaj kufij qe ne gjerat e vogla për të kuptuar me tej se ekziston një pengesë e padukshme që nuk mund ta kaloje pa leje. Me kalimin e kohës, mund ta lejoni qenin të eksplorojë dhe të nuhasë gjëra të caktuara në dhomë, me mbikëqyrjen tuaj. Pastaj vendosni ju kur duhet të largoheni. Përsëriteni këtë aktivitet disa herë para se fëmija të arrijë. Kjo do të lejojë qenin tuaj të dijë se kjo dhomë i takon një lideri te ri të tufes dhe duhet të respektohet në çdo kohë.  Kontrollo futjen dhe prezantimin. Filloni duke marrë qenin në një shëtitje të gjatë. Sigurohu  të drenazhosh të gjithë energjinë e qenit tuaj. Para kthimit, prisni në pragun e derës, sigurohuni që qeni juaj të jetë në një mënyrë të qetë- të nënshtruar përpara se ta ftoni atë të hyjë. Pas hyrjes, qeni menjëherë do ta kuptoje se ka një erë të re në shtëpi. Nëse tashmë ai eshte prezantuar me kete erë me pare, do të jetë diçka e njohur. Nëna ose babai me foshnjën duhet të jetë tërësisht i qetë. Qeni duhet të lejohet të nuhase fëmijën, por në një distancë të respektueshme. Gjatë këtij takimi të parë, mos e çoni fëmijën shumë afër. Me kalimin e kohës, qeni mund të lejohet të afrohet më afër me fëmijën. Në këtë mënyrë, po i mësoni qenit të respektojë foshnjën si një udhëheqës tjetër i tufes.

Mësoni fëmijën tuaj. Sapo fëmija juaj të jetë në gjendje eksplorimi, është e rëndësishme të monitoroni të gjitha ndërveprimet mes tij dhe qenit. Kjo është një mundësi e madhe për të mësuar fëmijën tuaj që të mos e shqetësojë qenin, t’i tërheqë bishtin, etj. Këto mësime rreth respektit të ndërsjelltë nuk mund të fillojnë menjehere. Shumë fëmijë kanë provokuar pa dashje një qen tjetër paqësor, thjesht sepse ata ishin pa mbikëqyrje ose prindërit e tyre nuk u kishin dhënë udhëzimet e duhura.

Mos harroni qenin. Një qen nuk ka nevojë për lodra ose vëmendje të veçantë për t’u ndjere i rëndësishëm, thjesht mbani rutinën, duke ofruar shëtitje të përditshme (2-3 here ne dite) dhe udhëheqje të qëndrueshme nga ju. Kjo do të ndihmojë qeni juaj të ndjehet konfident dhe të lejojë që ai të relaksohet për pjestarin e ri të familjes.  Harrojeni për racën. Mos supozoni se qeni juaj nuk do të jetë një problem i bazuar vetëm në rracen, ose anasjelltas. Sigurisht, foshnjat janë kafshuar nga Rottweiler-at apo Pitbull-at, por raste te tjera ka patur dhe nga rracat e vogla dhe rracat e tjera te perziera. Cili është çelësi? Leadership-i. Jini të sigurt me veten dhe punoni shume me qenin. Ndryshoni menyren e sjelljes, behuni me konfident, me te prere ne veprime dhe fjale, madje dhe ne vendime. Ju duhet te jeni i pari i tufes, ai qe qeni juaj duhet te ndjeki. Ne cdo moment, ne cdo levizje, ju jeni ai qe duhet ta korrigjoni ate. Eshte e kote te merrni nje profesionist nese vete nuk jeni ne gjendje ta nenshtroni qenin tuaj ashtu sic duhet. Shetitjet jane celesi kryesor i nje qeni te qete. Nje qen i lodhur eshte nje qen i lumtur. Si fizikisht dhe psikologjikisht ai do te jete me i degjueshem, me i bindur dhe me i nenshtruar ndaj jush nese rutina e tij eshte e bukur dhe e rregullt.

 

Cfare i nevojitet qenit:

EXERCISE – DISCIPLINE – AFFECTION

(USHTRIME – DISIPLINE – DASHURI)

– Rutine e rregullt ditore

– Shetitje 2-3 here ne dite, nga  30 min minimumi.

– Jo perkedhelje apo llastime te tepruara.

– E ndaluar mbajtja ne krahe e tij.

– Ushtrimet ne shtepi dhe jashte me ju dhe femijen

– Dominance nga ju.

-Treatsa ose shprerblime sa me shume ne momentet kur ai vepron mire apo eshte totalisht i qete.

-Mesimi i komandave si: ulu , poshte, doren, stop, keq. 

Cfare duhet te beni ju nese qeni del jashtë kontrollit:

-Krijoni distance midis jush dhe qenit gjate vakteve te te ngrenit. Kjo i tregon atij qe ju keni nevoje per hapesire dhe ai duhet ta respektoje ate.

-Mbajeni qenin ne litar ne prani te femijes per te qene me i menaxhueshem. Ky ushtrim duhet te perseritet disa here ne dite per nje periudhe te gjate (mbi nje muaj).

-Minimalisht nje prej shetitjeve ditore te perfshihet dhe qeni dhe femija. Ecja perkrah njeri tjetrit rrit miqesine midis dy paleve.

-Mbani ne distance njerezit me karakter te dobet dhe mosbesues ndaj qenit. Ata do te ndikojne keq ne sjelljen e tij. Ju duhet te qendroni konfident dhe te qete perpara tij ne cdo levizje qe beni. Hormonet e stresit dhe frikes qe ne leshojme, kalojne direkt tek qeni, i cili mund ti shfaqi ato me shenja frike dhe agresioni. Nese ju jeni i qete, do te keni nje qen te qete. Nuk ka nevoje ti bertisni me ze te larte per nje gabim qe ai ka bere. Mjafton korrigjimi i tij me litar dhe injorimi i tij ne nje pjese te shtepise.

-Mos permendni fjaline ‘E kemi xhan’ ne momentet kur ai u leh njerezve, motorrave, femijeve etj, sepse veshi i tij nga e gjitha kjo fjali , percepton vetem fjalen ‘’XHAN’’ , te cilen e njeh si nje tingull kur ka bere dicka te mire. Korrigjojeni me litar dhe permendi fjalen ‘’KEQ’’. Kaloje qenin pas teje nga krahu i kundert i sendit apo personit qe po i leh, ku ne kete menyre ju i tregoni se lideri jeni ju dhe ai duhet t’ju nenshtrohet.

Klikoni ketu per me shume artikuj te tjere.


Add Your Comment

Dog Coaching Center © 2021. All Rights Reserved

× Kliko këtu për të na kontaktuar në Whatsapp